Výhody a nevýhody DSG převodovky u Škoda Octavia 1,9 TDI Automat

Výhody a nevýhody DSG převodovky u Škoda Octavia 1,9 TDI Automat

Pokud si myslíte, že automatická převodovka je pouze pro lenochy, tak to jste na velkém omylu. Moderní převodovky strčí klasické ruční řazení mnohdy do kapsy. To je také případ automatické převodovky DSG, kterou disponuje také Škoda Octavia 1,9 TDI Automat. Pojďme si ale tuto automatickou převodovku představit o něco blíže.

Základem převodovky DSG je tříhřídelová šestistupňová převodovka, která je pro vozy koncernu VW typická. DSG automatická převodovka disponuje elektro-hydraulickým modulem, který má za úkol stále připravovat jeden dopředu zařazený rychlostní stupeň. Pokud vůz začíná zpomalovat, převodovka připravuje stupeň nižší. To je také hlavní výhoda tohoto automatu.

Samotná páka voliče ve Škodě Octavii 1,9 TDI Automat se neliší od jiných, snad jen díky „odbočce“ v kulise si můžete naplno vychutnávat i sekvenční řazení. Automat disponuje několika režimy, D, S a Tiptronic. Klasický režim automatu je D, řazení je přitom velice rychlé a průběžné. Přesto se někdy vyplatí jej přeřadit do sekvenčního řazení a to zejména při předjíždění.

Dynamický režim S patří ke sportovnímu stupni řazení, jenž plně využívá maximálních otáček. Neznamená to sice, že z křižovatky odjedete rychleji, než při zařazení režimu D, ale pro rozjezd budete potřebovat jen dva stupně. Při tomto režimu je také možné aplikovat tzv. Launch Control (ten je ostatně k dispozici i v režimu Tiptronic), tedy efektní rozjezd s nejvyšším zrychlením.

V klasickém režimu automatu D či sportovním S je třeba použít trochu citlivosti při rozjíždění, neboť DSG nedisponuje hydrodynamickým měničem.

Plusy:

  • – Rychlé a plynulé řazení
  • – Zabudovaný elektro-hydraulický modul, jenž předem připravuje další rychlostní stupně
  • – Funkce Launch Control pro rychlou akceleraci

Mínusy:

  • – Nemá hydrodynamický měnič
  • – V režime D a S je třeba více citlivosti