Variátor a variátory

Variátor a variátory

Také jste se setkali s pojmem „variátor“ či „variátory“, ale nevíte, co to znamená, natož na jakém principu fungují? V tom případě neváhejte a obohaťte Vaše vědomosti o další zajímavé informace, které Vám přinášíme v našem článku.
V prvé řadě bychom si měli vysvětlit, co to vlastně variátor je. Variátor je typ převodovky, jenž se používá u strojních zařízení (strojů) a některých typů automobilů, skútrů, čtyřkolek a motocyklů. Tato převodovka se vyznačuje plynule proměnným převodem poměru, nebo chcete-li plynulou změnou převodového poměru. Shrneme-li tyto poznatky, variátor je vytvořen tak, aby měnil převody směrem nahoru i dolů, automaticky a plynule.

Jak funguje variátor?

Princip fungování variátoru je velice podobný systémům převodu na kole. Různé převody na kole můžeme porovnat s různými průměry, které závisí na vzdálenosti mezi řemenicemi, kde se točí řemen. Při rozjezdu řemen běží na řemenici variátoru na malém průměru a na velkém průměru u řemenice spojky. Tím je nastaven nejnižší možný převodový poměr a nejvyšší kroutící moment. Důležité je, aby v oblasti nejvyššího točivého momentu motoru byly během zrychlování otáčky motoru pokud možno stálé. Aby motor běžel v optimálních otáčkách, mění variátor plynule převodový poměr.

Výhody variátoru

Hlavními výhodami variátorů, kterými vynikají před ostatními převodovkami, jsou především ve vysokém výstupním momentu a to i při velmi nízkých otáčkách. Navíc díky speciální vnitřní konstrukci variátorů nedochází nikdy k žádnému prokluzu ani tření a jsou v současné době výborným ekonomickým řešením.

Mnozí řidiči také jistě ocení, že není nutné provádět kontrolu zařízení a plynulou změnu převodu je možné provádět ručně nebo elektronicky. Variátory využívají principu rotujících koulí a umožňují přenos maximálního momentu i při nulových otáčkách a oproti klasické převodovce je variátor skutečně nenáročný na údržbu.

Využití variátoru

Variátor je obvykle používán na běžných typech motocyklů, skútrech a čtyřkolkách, ale můžeme se s ním setkat i u některých typů aut. S tímto specifickým typem převodovek se můžeme setkat například u vozů, které mají převodovku Multitronic. Takovouto výbavu najdeme např. u Toyoty Avensis či Seat Exeo 2.0 TDI.