Smart Fortwo Automat – klady a zápory jeho převodovky

Smart Fortwo Automat – klady a zápory jeho převodovky

Smart Fortwo Automat je příjemné autíčko, které se na první pohled může jevit jako angličák nepoužitelný pro normální jízdu. Nenechte se však unést prvním dojmem, budete totiž mile překvapeni, jak se s tímto autem, určeném pouze pro dva cestující, výborně manipuluje.

Ve Smart Fortwo byste klasický manuál hledali těžko.

Smart Fortwo nedisponuje klasickou manuální převodovkou, je vybaven pouze robotizovanou sekvenční převodovkou anebo za příplatek cca. 10.000,- Kč automatickou s možností přepínání na sekvenční. Převodovka Smartu je šestistupňová, což umožňuje motor udržovat lépe v optimálních otáčkách.

Spojka je automatická a řadicí páka je tu pouze od toho, abyste pohybem vpřed či vzad změnili sekvenční rychlost. Z výše uvedeného vyplývá, že toto auto asi nebude tím pravým partnerem pro náruživé řidiče.

Plusy a mínusy automata Smart Fortwo

Pokud bychom měli hodnotit zápory automatické převodovky u Smart Fortwo, pak bychom začali asi u řadicí páky. Zde automobilka trošku šlápla takříkajíc vedle, neboť umístila tlačítko přepínače z automatu na manuál na levou stranu, což není příliš šťastné na ovládání. Je sice logické, že tlačítko umístěné na levé straně je hned po ruce, nicméně jej můžete omylem kdykoliv stisknout. Kritické je také přepínání do polohy N (neutrál), často se stává, že nechtěně automat vypnete zařazením neutrálu. Pokud by se vám náhodou něco podobného stalo, musíte nejprve zařadit jedničku a teprve poté lze zpět vrátit automatické řazení.

Automatická převodovka také někdy řadí zbytečně brzy a jindy naopak zbytečně vytáčí motor. Z praktický důvodů je tedy lepší automatickou převodovku používat na delších trasách a mimo město. Výhodou manuálního režimu je však to, že se při brzdění bez podřazování nemusíte obávat zhasnutí motoru, neboť převodovka podřazuje automaticky sama až na jedničku. To oceníte zejména při dojíždění na křižovatkách, popř. při nečekaných událostech, kdy je třeba rychle zabrzdit. Směrem nahoru však Smart řadí pouze v režimu automatu.

Celkový pocit z jízdy se Smart Fortwo je však velice pozitivní, uvnitř rozhodně nemáte pocit, že řídíte malého prcka. Vše navíc umocňují velice pohodlné sedačky, slušný vnitřní prostor a dobré jízdní vlastnosti.

Vozy s automatickými převodovkami najdete v pražské autopůjčovně OneTwoGo a pražské půjčovně aut Vladvi.