Robotická převodovka – ano nebo ne?

Robotická převodovka – ano nebo ne?

Uvažujete o koupi nového vozu, který disponuje robotickou převodovkou? Nevíte, co robotická převodovka vlastně znamená a jak s ní zacházet? Pak Vám určitě přijdou vhod zajímavé informace, který Váš obzor o převodovkách jistě rozšíří.

V prvé řadě je asi nutné říci, co to vlastně robotická převodovka je. Pokud se podíváme na vůz, který disponuje robotickou převodovkou, může se nám na první pohled zdát, že se jedná o převodovku automatickou. Jde ale skutečně pouze o ten první pohled. V případě robotické převodovky se totiž nejedná o klasický automat, ale o zjednodušenou klasickou mechanickou převodovku, která není ovládána přímo řidičem prostřednictvím řadicí páky, ale pomocí servomotorů a řadící jednotky. O spojku se v tomto případě stará elektronika.

Jak na robotickou převodovku

Tak jako každá převodovka, tak i robotická má své klady a své „mouchy“ a je nutné se naučit ji ovládat. Pokud řídíte vůz s robotickou převodovkou, musíte být připraveni především na nedostatečnou plynulost řazení. Tato hlavní nevýhoda se projevuje především v citelném úbytku točivého momentu v okamžiku přeřazení. V tuto chvíli totiž dochází cca. na 2 sekundy ke zpomalení vozu, což v případě přeřazení směrem nahoru může mít za následek nepříjemné houpání. Je také nutné mít na paměti, že vozy s tímto typem převodovky nejsou příliš zdatní při rychlém předjíždění a rozjezdu (např. do křižovatky apod.).

Vyzkoušejte vozy s robotickou převodovkou např. vypůjčením v autopůjčovně

Pokud tedy stále váháte, zda si máte pořídit vůz s robotickou převodovkou, pak bude asi nejlepší si takovýto vůz otestovat přímo v praxi. Nejideálnějším řešením je vypůjčit si vůz v autopůjčovně a jeho jízdní vlastnosti prověřit doslova „na vlastní kůži.“ Např. autopůjčovna OneTwoGo má ve svém vozovém parku hned dva vozy s robotickou převodovkou – malého Smart Fortwo s nímž bez problémů zaparkujete v každém zákoutí či oblíbenou Toyotu Yaris, která Vám zajistí dostatek komfortu a pohodlí po celou dobu jízdy.