Převodovka ve vozu Škoda Citigo ASG – automat

Převodovka ve vozu Škoda Citigo ASG – automat

Ve standardní vybavení vozu Škoda Citigo není automatická převodovka ani DSG v nabídce, pokud o ni však stojíte, lze si 5° robotizovanou převodovku ASG, která má k dispozici dva režimy řazení a to automatický a manuální, k vybavení vozu přiobjednat. Pro Citigo Active je robotizovaná převodovka dodává výhradně v kombinaci se systémem ESP za cca. 17 000,- Kč, pro Ambition a Elegance, které mají ESP standardně, pak kolem 13.000,- Kč.

Škoda Citigo v automatu – ano nebo ne?

Pokud se chystáte tento vůz pořídit a uvažujete přitom také o verzi s ASG převodovkou, pak vás asi budou především zajímat její hlavní přednosti, popřípadě zápory. Podle výrobce Škoda, by vůz v porovnání ručním řazením měl přinášet vyšší komfort jízdy a v některých případech může dosáhnout i nižší spotřeby paliva.

Přednosti ASG Škoda Citigo:

  • nižší udávaná produkce CO2 103 g/km u motoru 1,0 MPI 44kW ASG, oproti klasické převodovce o 2 g/km, u motoru 1,0 MPI 55kW ASG je to 105 g/km, oproti manuálu 108 g/km
  • s tím související nižší kombinovaná spotřeba 4,4 l/100km vs. 4,5l/100km (tyto hodnoty udávané výrobcem jsou ale laboratorní)
  • absence spojkového pedálu (pro začátečníky jistě přednost), asi největší klad je jasně daný a to, že ubrání plynu, „vyšlápnutí spojky“a následné přidání plynu řídí elektronika
  • možnost manuálního volení převodového stupně
  • jen nepatrně větší hmotnost asi o 3 kg

Zápory ASG Škoda Citigo:

  • pomalá reakce a to převodovky i plynového pedálu
  • horší zrychlení
  • kvůli citlivosti plynového pedálu nelze provádět citlivé popojíždění, z toho plyne pak i horší manipulace zejména pak při parkování

Z výše uvedených poznatků plyne to, že Škoda Citigo s robotizovanou automatickou převodovkou bude spíše pro nezkušené řidiče, co se nechtějí zabývat technikou řazení a zároveň nepožadují od vozu více než přemístění se z bodu A do bodu B. Takový řidič může s převodovkou ASG dosáhnout lepších výsledků, něž by dosáhl s převodovkou manuální.

 

Dotaz: Převodovka ASG Citigo. Dobrý den, robotizovaná převodovka ASG v mém Citigo občas nezařadí R – zpětný chod, po chvíli manipulace s pákou sem a tam, případně popojetím vpřed zařazení proběhne, můžete mi prosím poradit v čem může být problém? Děkuji Š.