Olej v automatické převodovce – měnit či neměnit?

Olej v automatické převodovce – měnit či neměnit?

Měnit či neměnit olej v automatické převodovce? To je otázka, kterou si mnoho motoristů vlastnící vůz s automatem může pokládat. Na jedné straně výrobci vozů označují náplň v automatu za „lifetime“ neboli celoživotní, servisní střediska mají však názor opačný. Kde je tedy pravda? Zřejmě, jak to už bývá, někde uprostřed.

Výrobci vozů označující náplň převodovky za celoživotní, nemusejí hned jednoznačně lhát, jen prostě neuvádějí jedno důležité číslo – tj. životnost převodovky, resp. celého automobilu. Ostatně – co si budeme nalhávat. Pro velkou řadu velkých automobilových koncernů životnost vozu končí s jeho záruční dobou. Poté by bylo nejideálnější, pokud by majitel dal vůz k ekologické likvidaci a opět zamířil zakoupit nový ke stejnému dealerovi. V tomto případě je slovo „lifetime“ oprávněné, neboť vůz vydržel přesně to, co výrobce sliboval. Z toho plyne, že termín „celoživotní“ se sice hezky poslouchá, nicméně o ničem nevypovídá.

Měnit ano, ale až po záruce

Automatická převodovka je velice náročná na čistotu olejové náplně, dokonce je v tomto ohledu náročnější než samotný motor. Oproti motoru se však v ní netvoří karbon, olejová náplň se tak znehodnocuje pomaleji. Většina servisů, které se na opravy automatických převodovek specializují, však považují za hranici výměny oleje hranici 80 – 120 tisíc kilometrů při standardní zátěži. Výměnou oleje v převodovce by však znehodnotili záruku vozu, proto je nepsaným pravidlem, že se olej mění až po uplynutí záruční doby dané výrobcem.

Specialisté na automatické převodovky však tvrdí, že až 80 % závad na automatech je způsobeno dlouhodobě znehodnocenou olejovou náplní.

Pokud jste tedy až doposud žili v domnění, že olej ve vaší automatické převodovce je skutečně „lifetime“, pak doufáme, že jsme vás přesvědčili o opaku. Investice do repasu převodovky jsou totiž poměrně vysoké.