Jaký je rozdíl mezi automatickou a poloautomatickou převodovkou?

Jaký je rozdíl mezi automatickou a poloautomatickou převodovkou?

To, že vůz má převodovku, ví prakticky každý, kdo absolvoval autoškolu. Drtivá většina vozů má klasickou manuální převodovku, to znamená, že řidič musí při přeřazení na vyšší či nižší rychlostní stupeň zmáčknout spojku. Jak je to ale v případě poloautomatické a automatické převodovky? Víte, jaký je rozdíl mezi poloautomatem a automatem? Pokud ne, pak se to dozvíte právě v tomto článku.

Co je to automatická převodovka?

V současné době prakticky nenajdete automobilku, která by nevyráběla vozy s automatickou převodovkou, ať již se jedná o klasické automaty, Tiptronic (převodovka se sportovním řazením s možností manuální volby) anebo řazení pomocí F1 tlačítek na volantu, které jsou typické zejména pro vozy Ferrari. Hlavní výhodou automatické převodovky je samozřejmě to, že se nemusíte vůbec starat o řazení. Vůz s automatickou převodovkou nemá spojkový pedál, veškerou činnost za vás zajistí systém vozu. Tyto vozy jsou oblíbené zejména u žen, kterým klasické řazení může dělat problémy. Navíc automaty šetří váš motor, neboť převodovka drží motor v optimálních otáčkách a nedovolí mu, aby se přetáčel.

Co je to poloautomatická čili sekvenční převodovka?

Moderní převodovky se sekvenčním řazením, tzv. poloautomaty vycházejí z klasické manuální převodovky, rozdíl je však v tom, že u většiny těchto vozů chybí spojkový pedál. Řazení tak probíhá pomocí tlačítek na volantu, pádel pod volantem či lehkými pohyby řadicí páky, přičemž směr řazení je závislí na druhu vozu. Poloautomatická převodovka je jakýmsi kompromisem mezi manuální a automatickou převodovkou, pokud řadit chcete, tak můžete, pokud ne, stačí páku zařadit do polohy D a jednoduše jen šlapat na plyn.