Jak dobře vybrat ojetý vůz s automatickou převodovkou?

Jak dobře vybrat ojetý vůz s automatickou převodovkou?

Na našich silnicích přibývá vozů vybavených automatickou převodovkou a tak se není čemu divit, že i nabídka autobazarů v tomto ohledu je oproti minulým létům daleko pestřejší. A proč také ne. Pokud jste se někdy svezli vozem vybaveným automatem, pak si na tento styl jízdy rychle zvyknete. Dva pedály, řazení jen pomocí plynu…zkrátka automatická převodovka je pro lidi bez závodnických ambicí, co mají rádi plynulou jízdu. Pro ty ostatní, co nedají dopustit na klasickou svižnou jízdu či rádi řadí za zvuku vyšších otáček, stačí přepnout do režimu „S“.
Přesto automatické převodovky mají jednu velkou nevýhodu a tou je jejich životnost. Podle statistik servisů životnost automatické převodovky pomalu končí kolem 250.000 km. Výjimku tvoří vozy značky Mercedes, kde je hranice až dvojnásobná, automaty Volkswagen a Škoda se zase dají dobře a levněji repasovat.

Jak tedy dobře vybrat ojetý vůz s automatickou převodovkou, abyste místo příjemného požitku z jízdy nestrávili čas cestováním po autoservisech?

Začněte u servisní knížky

Správný a důkladný servis je prvním důležitým prvkem při výběru ojetého vozu. Pokud vůz vlastní servisní knížku, zkontrolujte zda-li byla správně vedena a zda-li byly prováděny doporučené kontroly.

Se zkušební jízdou nespěchejte

Zkušební jízdu provádějte obzvláště důkladně, nespěchejte. Jízda s automatem by měla být plynulá, nesmíte mít pocit, že vůz cuká či dokonce prokluzuje. Je třeba sledovat, jak automat řadí – jestli nedochází k řazení nadvakrát či s několikavteřinovou prodlevou. Po přeřazení sledujte ručičku otáčkoměru – ta musí po přeřazení vždy klesnout.

Všechny tyto aspekty mohou ukazovat na to, že s automatem není něco v pořádku. Zkušební jízdu neošiďte, je třeba, abyste jeli minimálně 20 minut, neboť aby se případné závady se skutečně projevily, musí se převodovka pořádně zahřát.

Pokud vozům nerozumíte, doporučujeme si na zkušební jízdu pozvat nějakého odborníka z řad automechaniků či servismanů specializujících se na automaty.

Ten vám může poradit nejen s výběrem vozu, ale především odhalit i jeho případné skryté závady, popř. odhadnout cenu investice do opravy.