Historie automatických převodovek

Historie automatických převodovek

Historie automatický převodovek, přestože se to může zdát neuvěřitelné, se datuje již k roku 1904, kdy v malé bostonské firmě bratrů Sturtevantů vznikla první dvoustupňová převodovka. Obrovský boom pak nastal během 2. světové války, kdy přednosti automatických převodovek hojně využívala především americká armáda. Ale vraťme se zpět na počátek 20tého století, konkrétně do roku 1908.

Právě v roce 1908 totiž vzniká legendární Ford Model T, jenž pochází z produkce Henryho Forda a jeho Ford Motor Company. Ford Model T byl, mimo jiné, též první automobil, který se začal sériově vyrábět na montážních linkáchkompletně zaměnitelnými částmi. Kromě toho byl vybaven dvěma rychlostmi a ovládacím pedálem. Už v této době však H. Forda upozorňuje na výhody plynoucí z nenáročnosti nového systému.

Nové technické příležitosti se samozřejmě chopí i další automobiloví giganti a to Chrysler a General Motors, který jako první přináší poloautomatickou převodovku. Klasické mechanické řazení s řadicí pákou a nutností citlivě ovládat spojkové pedály, se zejména po 2. světové válce, stávají u mnoho vozů nevyhovujícími. Automatická převodovka je proto, zejména v USA, hojně využívaným artiklem. Od sedmdesátých let se však automatické převodovky začínají též hojně využívat u městských autobusů a u motorových vozů a železnic.