Automatická převodovka DSG nebo variátor?

Automatická převodovka DSG nebo variátor?

Rozhodli jste ignorovat předsudky, že vozy s automatem jsou nudné na řízení, mají vysokou spotřebu a špatnou dynamiku a pořídili jste si vůz s automatickou převodovkou? Pak vám gratulujeme.

Moderní automaty totiž fungují mnohem lépe, než si většina zarytých odpůrců může vůbec pomyslet. Pokud jste si pořídili vůz z koncernu Volkswagen, pak se možná setkáte s dvouspojkovou převodovkou DSG. Jedná se o moderní automatickou převodovku, u které je hydrodynamický měnič točivého momentu nahrazen dvěma spojkami, čímž je zajištěno řazení bez ztráty výkonu.

Průkopníkem tohoto moderního automatu je právě zmiňovaný koncern VW.

Převodovky DSG jsou velice oblíbené zejména u modelů, u nichž si chcete vychutnat požitek z jízdy. Tyto typy automatů tak můžete najít např. u Škoda Octavia RS či VW Golf GTI a určitě budete překvapeni jejich rychlostí řazení. Naopak, zcela nevhodné je jejich použití v případě tahání těžkých přívěsů.

Plynulý tah bez cukání? Pořiďte si vůz s variátorem CVT

Pokud bydlíte ve městě, kde často popojíždíte a prakticky až tolik nespěcháte, pak byste mohli ocenit vozy s jiným druhem automatické převodovky. Jedná se o variátory CVT, jenž jsou velice často využíván v hybridních vozech (např. Toyota Yaris či Hondy Civic). K jejich hlavním přednostem patří úspora paliva při častém rozjíždění a plynulý tah bez cukání. Ostatně – to je také hlavní myšlenka variátoru.

Oproti DSG má však své „mouchy“. Například při jízdě na dálnici mívají tyto vozy větší spotřebu paliva, než je standardně udáváno výrobcem. Nepříjemným faktorem také může být větší hluk CVT a slabší dynamika. Obliba převodovek CVT však velice roste zejména v USA, kde nahrazují klasické automaty a to především z důvodů omezení emisí a nižším pořizovacím nákladům.

Ať již se však rozhodnete pro automatickou převodovku typu DSG nebo variátor, věřte, že automaty mají budoucnost.