Jak vlastně fungují automatické převodovky?

Jak fungují automatické převodovky?

Manuální i automatická převodovka plní ve voze identickou funkci: přenáší výkon generovaný motorem na pohon kol.

Pokud jste někdy řídili auto s automatickou převodovkou, pak tušíte, že mezi automatickou převodovkou a manuální převodovkou existují dva okem pozorovatelné zásadní rozdíly:

  • U automatické převodovky nenajdete žádný pedál spojky.
  • U automatické převodovky není třeba žádné řadicí páky a pro řízení tedy nemusíte umět řadit.

Při jízdě s vozidlem s manuální převodkou musí řidič neustále kontrolovat otáčky motoru a koordinovat manipulaci se spojkou a řadicí pákou, aby udržel správný rychlostní stupeň, motor měl optimální otáčky a vozidlo tak plynule jelo. U automatické převodovky řidič před začátkem jízdy jednoduše umístí páku do správné pozice a vozidlo automaticky zařadí správný rychlostní stupeň. O řazení se stará automatická převodovka za Vás a Vy se tak můžete věnovat pouze bezpečnému a pohodlnému řízení.

Automatické převodovky a jejich základní typy

Existují dva základní typy automatických převodovek. Tradiční automatická převodovka je připojena k motoru prostřednictvím hydraulického měniče točivého momentu. Automatická převodovka s dvojitou spojkou spoléhá na dvě hydraulické spojky umístěné ve společném pouzdře – obě zajišťují převod pomocí dvou hnacích hřídelů v závislosti na rychlostním stupni a střídavě mění výkon motoru.

Oba uvedené typy převodovek umí měnit převodové stupně bez jakéhokoli zásahu řidiče! Proces probíhá pomocí hydrauliky nebo elektroniky, a to sledováním důležitých parametrů, jako je poloha pedálu škrticí klapky, aktuální rychlost, kterou se vozidlo pohybuje a otáčky motoru. V řadě vozů s automatickou převodovkou lze převodové stupně vybrat i ručně pomocí řadicí páky nebo páček namontovaných za volantem.

Výhoda automatické převodovky oproti manuální je její mnohem vyšší přesnost, s tím spojená lepší plynulost jízdy a nižší spotřeba. Přitom však v žádném případě nelze říci, že by vozy s automatickou převodovkou ztráceli oproti vozům s manuální převodovkou na dynamice jízdy.