Co je to plynulá převodovka alias CVT?

Co je to plynulá převodovka alias CVT?

CVT (Coutinuously Variable Transmission, průběžně měnitelný převod) je typ automatické převodovky, která poskytuje vyšší využití výkonu motorunižší spotřebu paliva a plynulejší jízdu než tradiční automatické převodovky.

Běžné automatické převodovky používají sadu převodů s daným počtem rychlostních stupňů. Plynulá převodovka řadí převodové stupně tak, aby poskytovaly nejvhodnější přenos síly v konkrétní situaci: nejnižší převodové stupně pro start, střední převodové stupně pro zrychlení a průjezd a vyšší převodové stupně pro úsporný provoz.

Ovládací prvky CVT jsou stejné jako u běžné automatické převodovky: dva pedály (plyn a brzda) a systém řazení P-R-N-D-L. Když řídíte vozidlo s CVT, neslyšíte nebo necítíte převodový posun – automat jednoduše zvyšuje a snižuje otáčky motoru podle potřeby. Zvýšení otáček motoru využívá pro lepší akceleraci a snížení pro lepší spotřebu paliva během jízdy. CVT během jízdy nepřetržitě nastavuje otáčky motoru tak, aby poskytoval optimální výkon pro zrychlení. Některé CVT jsou naprogramovány tak, aby měnili poměr otáček ve stupních, což v řidiči i cestujících vyvolává pocit, jako by seděli ve voze s konvenční automatickou převodovkou.

CVT mění otáčky motoru dle potřeby

Motory nevyvíjejí konstantní výkon při rozdílných rychlostních stupních. Každý jednotlivý stupeň má svou nejvyšší úroveň točivého momentu (tažná síla), výkon (rychlost) nebo palivovou účinnost. Vzhledem k tomu, že neexistují žádné převodové stupně, které by umožňovaly vázat rychlost vozu při běžném silničním provozu přímo na daný rychlostní stupeň, dokáže CVT měnit otáčky motoru podle potřeby pro dosažení maximálního výkonu i maximální účinnosti paliva. Tento systém tak umožňuje CVT poskytovat dynamičtější zrychlení než běžná automatická nebo manuální převodovka a přitom poskytuje špičkovou spotřebu paliva.

První CVT navrhl Leonardo DaVinci v roce 1490. Na konci padesátých let minulé století začala nizozemská automobilka DAF používat CVT ve svých vozech, avšak technologická omezení způsobila, že CVT nebyly vhodné pro motory s výkonem vyšším než sto koní. Ve druhé polovině osmdesátých a počátcích devadesátých let nabídli CVT ve svých vozech Subaru a Honda.

Vylepšené CVT, které jsou schopné spolupracovat s výkonnějšími motory, byly vyvinuty koncem devadesátých let. Od té doby se s CVT můžete setkat u vozů značek Audi, Nissan, Honda, Mitsubishi i dalších výrobců automobilů.

 

Související články:

http://www.autoforum.cz/technika/jak-funguje-prevodovka-cvt-a-opravdu-dava-autu-nejlepsi-dynamiku/

http://www.auto.cz/prevodovka-s-plynulou-zmenou-prevodu-cvt-jak-se-k-ni-chovat-aby-vydrzela-99998